
Dzieci i młodzież
Z zakresu teorii treningu dzieci i młodzieży zaleca się aby nie poświęcać nauce Aikido więcej niż 40–50% czasu podczas zajęć. W związku z powyższym należy umiejętnie połączyć naukę Aikido z wszechstronnym rozwojem ćwiczących. Jednak pojęcie "wszechstronne ćwiczenia" należy dobierać pod kątem uprawianej dyscypliny sportu. Dla potrzeb sztuki walki w tym również Aikido jest sensowniej stosować różne zabawowe formy walki i gry ruchowe w celu rozwoju zwinności, relaksu i umiejętności szybkiej oceny sytuacji – niż aplikować nudne długie treningi tematycznie związane stricte z Aikido.
Z moich obserwacji wynika, że taka forma treningów ma lepsze oddziaływanie na psychiczną oraz etyczną stronę osobowości ćwiczących i zarazem daje im możliwość oraz upór w dążeniu do wyznaczonego celu, co przydaje się później a życiu codziennym.
Połączenie rekreacji ruchowej i wplatanie w nie tego, co mieści się w zakresie Aikido daje dzieciom wymierne korzyści. Szybkość, zwinność, giętkość, a do tego dołóżmy jeszcze szacunek dla innych, odrobinę dyscypliny i pokory, a otrzymamy wtedy idealne połączenie rozwoju ciała i ducha.
Na treningach staram się zaszczepiać w naszych dzieciach pewne nawyki kształtujące ich rozwój, między innymi nawyki z zakresu higieny, kontroli poprawnej postawy, żywienia itp. Podczas treningów staram się również kłaść głęboki nacisk na kształtowanie ich postaw osobowych, zrozumienia drugiej osoby, szacunku, tolerancji, samoopanowania oraz współpracy.
Instruktor Aikido
Monika Świniarska
Dzieci o Aikido
|
|
 |