Chojnicka Sekcja Aikido Aikido
 

O nas
aikido
trening
etykieta
dzieci i młodzież
galeria
słownik
techniki
linki
gadżety
Forum
Księga gości
kontakt

Polska Federacja Aikido


<b><i><i>Morihei Ueshiba 1883 - 1969</i></i></b> Czym jest Aikido ?
Jeśli chodzi o samą nazwę, Aikido można interpretować jako "droga harmonii", czyli połączenie fizycznej i duchowej harmonii w jedno. Jak widać, Aikido już w samej nazwie wskazuje naturalną drogę do scalania się ducha i ciała.
Aikido zawiera w sobie kilkaset technik, a tworząc różne kombinacje, liczby technik można podawać już w tysiącach. Połączenie rzutów, dźwigni, bloków oraz uderzeń we wrażliwe punkty daje nam w efekcie szeroki wahlarz technik.

Geneza Aikido

Istnieje wiele interpretacji powstania Aikido. Prawie każde wydanie książki poświęconej Aikido zawiera w sobie odmienne fakty i wydarzenia, które zdaniem ich autorów miały mniejszy lub wiekszy wpływ na obecny wizerunek tej sztuki. Nie zaprzeczalnie twórcą tego unikalnego systemu w obecym kształcie, był wielki znawca tej dziedziny Morihei Ueshiba. Jednakże pierwotych źródeł musimy szukać wcześniej, a dokładnie zamierzchłej historii Japonii.
Istnieje opowieść o bliżej nie znanym samuraju, wielkim znawcy sztuk wojennych, który należał do rodu Shinra-Saburo-Yoshimitsu-Minamoto i żył około 800 lat temu. Uznaje się go za twórcę systemu Daito-ryu Aiki jutsu, jak przyjmuje się w powszechnej opinii systemu, który stał się podwaliną, czy mówiąc inaczej fundamentem w ewolucji sztuki walki, którą dzisiaj nazywamy Aikido. System ten zawierał w sobie zarówno techniki z bronią, jak i bez użycia jakichkolwiek mieczy, noży, czy też włóczni.
Trzeba wspomnieć o bardzo ważnym fakcie nierozpowszechniania tajemnic związanych z aspektami technicznymi w owym czasie. Techniki były objęte ścisłą tajemnicą, do których dostęp mieli nieliczni. Były to osoby ściśle powiązane z rodem, z którego wywodził się nasz samuraj. Tylko członkowie klanu oraz wyższa szlachta miała dostęp do wielkiej tajemnicy tej sztuki wojennej.
Pielęgnowany przez ponad 200 lat sytem walki w rodzie Minamoto, stał się w następstwie spuścizną rodu Takeda. Trzeba wspomnieć, że klan Takeda w istotny sposób wpisał sie na stałe w historię innych sztuk walki pomijając Aikido.
Nie opisując szczegółów dotyczących rodu Takeda przenieśmy się o kilkaset lat później do osoby Sokaku Takeda. Uczniem tego mistrza staje się Morihei Ueshiba. Studiując Daito-ryu, Ueshiba stał się najlepszym uczniem Takedy. Kiedy kończy naukę u swego mistrza opiera się na swym dotychczasowym doświadczeniu i rozpoczyna naukę nowego systemu pod nazwą - Aikido


Tomasz Buława








Czytaj: ETYKIETA DOJO




Kontakt: Maciej TJ Gostomski, tel. 501 399 629 / e-mail: aikido@chojnice.pl